#vyzkoušenozavás

Na pilotní výjezd jsme se vydali v zakladatelské sestavě Jana, Sandra, Dominik a Vašek. Cílovou destinací byla ZŠ Poběžovice v pohraničí s Německem, oblast bývalých Sudet, tvrdý kraj. Laťku jsme se nebáli nastavit vysoko – abychom se dostatečně autenticky seznámili s každodenním chodem školy, rozhodli jsme se zůstat rovnou na týden.

Dominik, Vašek, Sandra a Jana plní energie na začátku výluky aneb Těšíme se do školy.
Dominik, Vašek, Sandra a Jana plní energie na začátku výluky aneb Těšíme se do školy.

To se sice ve výsledku ukázalo jako rozhodnutí velmi vyčerpávající, ale zároveň plodné! Pedagogové i pedagogičtí asistenti nás postupem času přijali i jako zelenáče a neučitele mezi sebe a když velmi neočekávaná sněhová kalamita odřízla příjezdové cesty ke škole, sebevědomě jsme zaskočili jako plnohodnotná náhrada na hodinách. Ačkoliv to byla výzva, ve výsledku jsme zaznamenali úspěch.


Dominik rozjel vyučování dějepisu ve velkém.

Po návratu jsme se všichni shodli na tom, že týden strávený na škole nám všem dal vážně spoustu podnětů k přemýšlení. Pro Sandru to bylo třeba téma role ředitele a jeho vlivu na pedagogický sbor, role školního psychologa nebo otázka individuálního přístupu žákům, Jana se zase od dětí dozvěděla něco o sobě, co až tak úplně netušila – prý se hodně usmívá. Dominik si z výjezdu odvezl poučku o tom, že jak to vypadá ve sborovně, tak to pak vypadá i ve třídě, a i školní výuka je z dost velké míry ovlivněna mezilidskými vztahy v rámci pedagogického sboru.

Důležité je zmínit, že krom role pedagoga jsme si zkusili taky roli pedagogického asistenta. Základka v Poběžovicích je totiž školou aplikující v praxi inkluzivní přístup a v třicetičlenné třídě jsme se setkali klidně s devíti žáky, kteří měli svůj individuální studijní plán. Díky výjezdu jsme se tedy mohli za chodu setkat s tímto medializovaným strašákem a udělat si na něj vlastní názor.

Výlukáři těsně po skončení výluky se ZŠ Poběžovice za zády - vyčerpaní, ale přežili jsme!
Výlukáři těsně po skončení výluky se ZŠ Poběžovice za zády – vyčerpaní, ale přežili jsme!

Že si na Výluce vyzkoušíte, jaké učení doopravdy je, je jasná věc. Zároveň se ale můžete dozvědět nebo sami přijít na věci, které jste až tak nečekali. Ať už jde o témata na celospolečenské úrovni, která vyžadují určitý vhled do chodu věcí, anebo taky překvapivá zjištění o sobě samých.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *