Co?

Výluka je spolek sdružující studenty vysokých škol a maturanty, kteří mají chuť zjistit, zda by je učitelství naplňovalo a zajímalo více než jen průměrná mzda, a zároveň chtějí zpestřit vyučování žákům na základních školách a to i v sociálně vyloučených lokalitách.

Je to projekt, který zprostředkovává stáže na školách, kde si můžeš zkusit učit dřív, než si podáš přihlášky na pedagogické fakulty či pedagogická minima, nebo kde naopak, pokud jsi o tom zatím neuvažoval/a, můžeš zjistit, že učitelství je správná cesta pro tebe.

Proč?

V České republice nám zatím nikdo nedal možnost zkusit učit a zjistit, jestli by nás učení bavilo. Myslíme si, že je to škoda, protože učitelství je mnohem více než povolání hlavně poslání. Taky si myslíme, že se vyplatí dát možnost těm, kdo se z nějakého důvodu nechtějí stát učiteli na plný úvazek, aby zjistili, že učení může být i koníček na pár hodin týdně, kterým může člověk změnit život k lepšímu nejen desítkám dětí, ale i sobě samému. A to za to stojí.

Kdo?

Výluku založily Jana, studentka molekulární biologie, a Sandra, studentka informačních studií a knihovnictví, po společném výletě do Londýna, kde se dozvěděly o britské neziskovce TeachFirst. Z nějakých důvodů ani jedna z nich nešla na peďák, byť věděly, že by je učení bavilo. TeachFirst se zdálo jako ideální projekt pro lidi s podobnou studijní cestou, a tak se rozhodly, že společně zkusí začít nabízet něco podobného, jen v menším, jako spolek.

Svým nadšením nakazily i Dominika, studenta historie, Vaška, studenta filozofie, Anetu, studentku marketingu a PR, a menší Anetu, studentku bankovnictví a pojišťovnictví. V různých obměnách se takhle od té doby společně prokousávají světem vzdělávání a vymýšlí týdenní výluku plnou zážitků silnějších, než si vůbec dovedeš představit.

S tím vším jim naštěstí pomáhají ještě kluci obou Anet – Štěpán, který vytvořil grafiku, a Vojtěch, který nám pomáhá s techničtějšími nástrahami internetu i fyzického světa.

A jak to celé funguje?